Umowa najmu samochodu – co powinna zawierać?

co ważnego w umowie wynajmu

Co ważnego znajduje się w umowie najmu samochodu?

W dzisiejszych czasach wynajęcie auta stało się bardzo popularną alternatywą do posiadania samochodu na własność. Pozwala to na obniżenie kosztów wynikających z obligatoryjnego ubezpieczenia OC, przeglądów technicznych, wymiany opon, czy eksploatacji. Umowa wynajęcia samochodu może być długoterminowa lub krótkoterminowa, jednak jak powinna być skonstruowana i co ważnego jest w niej zawarte? Dowiedz się na co zwrócić uwagę przed złożeniem podpisu!

Umowa najmu samochodu, a polskie prawo

Polskie prawo nie reguluje żadną ustawą tego, jak umowa najmu samochodu musi wyglądać. Jedyne obowiązki, jakie są narzucone na firmy zajmujące się wynajmowaniem aut, wyszukać można w kodeksie cywilnym. Znajdziemy tam informację o tym, że umowa musi być sporządzona na piśmie. Należy również określić w niej strony, czyli w tym wypadku wynajmującego oraz najemcę, a także oświadczenie woli. Żeby umowa wynajęcia samochodu była ważna muszą być również złożone na niej własnoręczne podpisy obu stron.
Ponadto kodeks cywilny, w temacie wynajęcie auta a umowa, zobowiązuje wynajmującego do wydania pojazdu, który będzie spełniał standardy pozwalające na jego użytkowanie oraz, że będzie odpowiedzialny za utrzymanie tego stanu przez cały okres trwania umowy.

Określenie stron w umowie

Prawidłowa umowa najmu samochodu wymaga określenia stron. Czynność ta zobowiązuje do podania niezbędnych danych osobistych. Jeżeli najemcy wynajęcie auta potrzebne jest do celów służbowych, wówczas podaje NIP, a jeśli do osobistych to numer PESEL. Ponadto obie strony muszą podać dane zgodne z dokumentami tożsamości. W tym przypadku w szczególności należy wpisać numer dowodu lub paszportu, a także jego serię.
Zaleca się również, aby umowa wynajęcia samochodu zawierała dane teleadresowe obu stron. Dzięki temu, w razie jakichkolwiek problemów, jasno jest określone pod jaki numer telefonu zadzwonić lub gdzie wysłać reklamację itp.

Umowa najmu samochodu – treść oświadczenia woli

Treść oświadczenia woli, to bardzo ważna z perspektywy zarówno najemcy, jak i wynajmującego część umowy. To właśnie w tym miejscu umowa najmu samochodu określa wszystkie warunki. Jakie informacje powinny znaleźć się w treści oświadczenia woli?

  • Skrupulatny opis wynajmowanego przedmiotu, w przypadku w którym chodzi o wynajęcie auta, muszą być określone:
    • marka,
    • model,
    • numer rejestracyjny,
    • pojemność skokowa silnika,
    • rok produkcji,
    • a także opcjonalnie: numer VIN nadwozia, wyposażenie samochodu, rodzaj paliwa i płynów samochodowych oraz inne bardziej szczegółowe informacje, które mogą znajdować się również w załączniku, jaki ma umowa wynajęcia auta.
  • Opis warunków na jakich realizowane jest wynajęcie samochodu. W tym miejscu powinny znajdować się informacje o:
    • okresie wynajmu,
    • cenie za wynajem,
    • kaucji,
    • opłatach związanych z niewywiązaniem się z umowy,
    • miejsce odbioru i oddania auta.
  • Spis przekazywanych wraz z autem dokumentów i przedmiotów, takich jak kluczyki, ubezpieczenie itp.

Wynajęcie samochodu a umowa – podpis

Jeśli zapoznaliśmy się już szczegółowo z warunkami, które określa umowa wynajęcia samochodu, to wystarczy złożyć podpis, aby była ona ważna. Po tej czynności wynajęcie auta będzie oparte o wszelkie zapisy znajdujące się w umowie.

 

Przeczytaj również
Samochód do ślubu

Jak wybrać idealny samochód do ślubu?

Ślub, przez wielu ludzi określany jako najważniejszy dzień w życiu, to uroczystość poprzedzona intensywnymi przygotowaniami. Obok wyboru obrączek, sali, aranżacji czy jedzenia, jednym z ważnych elementów oprawy jest również pojazd, którym młoda para pojedzie...

Czytaj dalej >

ABC Początkujących – Wynajmowanie samochodu

Jeżeli szykuje nam się jakaś specjalna okazja, a nie posiadamy samochodu bądź też wyjeżdżamy w delegację służbową to dobrym pomysłem może być wizyta w wypożyczalni samochodów. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób,...

Czytaj dalej >
Wynajem samochodu na zagraniczną wycieczkę

Wyjazd za granicę wypożyczonym autem

Na samodzielne zorganizowanie wycieczki zagranicznej decyduje się coraz więcej Polaków. Oprócz wynajmu hoteli, zakupu biletów lotniczych czy opracowaniu turystycznych tras, warto wcześniej pomyśleć również o rodzaju transportu, z którego będziemy korzystać na miejscu. Wypożyczenie...

Czytaj dalej >