Umowa najmu samochodu – co powinna zawierać?

co ważnego w umowie wynajmu

Co ważnego znajduje się w umowie najmu samochodu?

W dzisiejszych czasach wynajęcie auta stało się bardzo popularną alternatywą do posiadania samochodu na własność. Pozwala to na obniżenie kosztów wynikających z obligatoryjnego ubezpieczenia OC, przeglądów technicznych, wymiany opon, czy eksploatacji. Umowa wynajęcia samochodu może być długoterminowa lub krótkoterminowa, jednak jak powinna być skonstruowana i co ważnego jest w niej zawarte? Dowiedz się na co zwrócić uwagę przed złożeniem podpisu!

Umowa najmu samochodu, a polskie prawo

Polskie prawo nie reguluje żadną ustawą tego, jak umowa najmu samochodu musi wyglądać. Jedyne obowiązki, jakie są narzucone na firmy zajmujące się wynajmowaniem aut, wyszukać można w kodeksie cywilnym. Znajdziemy tam informację o tym, że umowa musi być sporządzona na piśmie. Należy również określić w niej strony, czyli w tym wypadku wynajmującego oraz najemcę, a także oświadczenie woli. Żeby umowa wynajęcia samochodu była ważna muszą być również złożone na niej własnoręczne podpisy obu stron.
Ponadto kodeks cywilny, w temacie wynajęcie auta a umowa, zobowiązuje wynajmującego do wydania pojazdu, który będzie spełniał standardy pozwalające na jego użytkowanie oraz, że będzie odpowiedzialny za utrzymanie tego stanu przez cały okres trwania umowy.

Określenie stron w umowie

Prawidłowa umowa najmu samochodu wymaga określenia stron. Czynność ta zobowiązuje do podania niezbędnych danych osobistych. Jeżeli najemcy wynajęcie auta potrzebne jest do celów służbowych, wówczas podaje NIP, a jeśli do osobistych to numer PESEL. Ponadto obie strony muszą podać dane zgodne z dokumentami tożsamości. W tym przypadku w szczególności należy wpisać numer dowodu lub paszportu, a także jego serię.
Zaleca się również, aby umowa wynajęcia samochodu zawierała dane teleadresowe obu stron. Dzięki temu, w razie jakichkolwiek problemów, jasno jest określone pod jaki numer telefonu zadzwonić lub gdzie wysłać reklamację itp.

Umowa najmu samochodu – treść oświadczenia woli

Treść oświadczenia woli, to bardzo ważna z perspektywy zarówno najemcy, jak i wynajmującego część umowy. To właśnie w tym miejscu umowa najmu samochodu określa wszystkie warunki. Jakie informacje powinny znaleźć się w treści oświadczenia woli?

 • Skrupulatny opis wynajmowanego przedmiotu, w przypadku w którym chodzi o wynajęcie auta, muszą być określone:
  • marka,
  • model,
  • numer rejestracyjny,
  • pojemność skokowa silnika,
  • rok produkcji,
  • a także opcjonalnie: numer VIN nadwozia, wyposażenie samochodu, rodzaj paliwa i płynów samochodowych oraz inne bardziej szczegółowe informacje, które mogą znajdować się również w załączniku, jaki ma umowa wynajęcia auta.
 • Opis warunków na jakich realizowane jest wynajęcie samochodu. W tym miejscu powinny znajdować się informacje o:
  • okresie wynajmu,
  • cenie za wynajem,
  • kaucji,
  • opłatach związanych z niewywiązaniem się z umowy,
  • miejsce odbioru i oddania auta.
 • Spis przekazywanych wraz z autem dokumentów i przedmiotów, takich jak kluczyki, ubezpieczenie itp.

Wynajęcie samochodu a umowa – podpis

Jeśli zapoznaliśmy się już szczegółowo z warunkami, które określa umowa wynajęcia samochodu, to wystarczy złożyć podpis, aby była ona ważna. Po tej czynności wynajęcie auta będzie oparte o wszelkie zapisy znajdujące się w umowie.

 

Przeczytaj również
Zalety i wady wynajęcia busa na przeprowadzkę

Zalety i wady wynajęcia busa na przeprowadzkę

Po kupnie nowego lokum oraz popakowaniu wszystkich rzeczy nadchodzi czas na przetransportowanie ich do nowego miejsca. Gdy zwykły samochód osobowy jest zbyt mały, a oferty profesjonalnych firm transportowych przekraczają nasze potrzeby lub budżet, ciekawą...

Czytaj dalej >

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu?

Istnieje wiele sytuacji, w których samochód przyda nam się tylko na krótki czas – nic więc dziwnego, że dla wielu osób możliwość jednorazowego wynajmu pojazdu to niezwykle wygodne rozwiązanie. Okazji do wypożyczenia samochodu jest...

Czytaj dalej >