Wyjazd za granicę wypożyczonym autem

Wynajem samochodu na zagraniczną wycieczkę

Na samodzielne zorganizowanie wycieczki zagranicznej decyduje się coraz więcej Polaków. Oprócz wynajmu hoteli, zakupu biletów lotniczych czy opracowaniu turystycznych tras, warto wcześniej pomyśleć również o rodzaju transportu, z którego będziemy korzystać na miejscu.

Wypożyczenie samochodu na urlopie to wygodna alternatywa dla transportu zbiorowego. Własne auto zapewnia dużą niezależność, dzięki czemu plan dnia na wyjeździe nie jest ograniczony przez rozkład jazdy. To także możliwość postojów w dowolnym miejscu, a przede wszystkim dotarcia do zakątków trudno dostępnych, do których nie sposób dotrzeć pociągiem czy autobusem. Mobilność będącą główną zaletą wypożyczonego samochodu daje również możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. Własny środek transportu umożliwia wynajęcie noclegu w bardziej oddalonym od centrum, tańszym hotelu. W przypadku przylotu wieczorem lub w nocy nie musimy także martwic się, w jaki sposób dostać się do miejsca noclegowego. Wiele wypożyczalni samochodów znajduje się na lotnisku lub zapewnia bezpłatny transport z terminala do siedziby firmy.

O czym pamiętać w trakcie wypożyczania samochodu?

Podczas wyboru marki i wielkości samochodu warto kierować się nie tylko osobistymi preferencjami, ale także potrzebami oraz warunkami na miejscu, do którego się wybieramy. Z rodziną czy grupą przyjaciół wygodnie będzie podróżować w większym samochodzie, jednak wąskie, kręte drogi w wielu popularnych, wakacyjnych miejscach sprawiają, że zdecydowanie wygodniejszy w prowadzeniu będzie mniejszy pojazd.

Oprócz aspektów technicznych i wizualnych pod uwagę warto wziąć również warunki wynajmu pojazdu, które różnią się w zależności od wypożyczalni samochodów. Ważnym kryterium wynajmu samochodu jest wiek oraz doświadczenie kierowcy. Najczęściej, aby kierować wypożyczonym autem trzeba mieć minimum 21 lat. Wiek ten różni się jednak w zależności od firmy i państwa. W zależności od modelu samochodu różni się natomiast cena wynajmu auta oraz kaucja. Depozyt, z którego potrącona będzie kwota pokrywająca ewentualne szkody, najczęściej zamrażany jest na karcie płatniczej, dlatego na koncie należy mieć przygotowaną dodatkową kwotę. Jeśli chcemy uniknąć niespodziewanych wydatków, przy wypożyczeniu samochodu warto wykupić pełne ubezpieczenie auta. Warto wiedzieć, ze wiele wypożyczalni nakłada maksymalny limit kilometrów, które możemy wyjeździć. W przypadku, gdy planujemy wyjazd obejmujący kilka państw, należy zorientować się także czy możemy przekroczyć granice wypożyczonym samochodem.

Co sprawdzić przed wyjazdem?

Oprócz warunków wynajmu, przed wyjazdem warto zapoznać się również ze specyfiką ruchu drogowego kraju, do którego się wybieramy. W większości państw obowiązuje ruch prawostronny, jednak nawet w popularnych wakacyjnych kierunkach, takich jak Cypr czy Malta, spotkać się możemy z ruchem lewostronnym, który może sprawić kłopot nawet doświadczonym kierowca. Przed wyjazdem należy także dowiedzieć się, czy nasze prawo jazdy, będzie respektowane w kraju, do którego podróżujemy. Oprócz tego warto zorientować się w cenach benzyny, co pozwoli na odpowiednie przygotowanie urlopowego budżetu.

Wakacyjna wycieczka za granice to bez wątpienia wspaniała przygoda. Wynajem pojazdu w wypożyczalni samochodów ułatwi nam eksploracje miejsca podróży oraz zwiększy jej komfort, niezależnie od tego, czy podróżujemy z rodziną, przyjaciółmi czy sami.

Przeczytaj również
Zalety i wady wynajęcia busa na przeprowadzkę

Zalety i wady wynajęcia busa na przeprowadzkę

Po kupnie nowego lokum oraz popakowaniu wszystkich rzeczy nadchodzi czas na przetransportowanie ich do nowego miejsca. Gdy zwykły samochód osobowy jest zbyt mały, a oferty profesjonalnych firm transportowych przekraczają nasze potrzeby lub budżet, ciekawą...

Czytaj dalej >