Co się bardziej opłaca – posiadanie czy wynajęcie samochodu?

wynajem czy kupno

Tytułowe pytanie pojawia się w dzisiejszych czasach coraz częściej podczas wielu rozmów. Wraz ze wzrostem popularności wypożyczalni samochodowych, wzrosło również zainteresowanie sprzedaniem auta posiadanego na własność i wynajem. Ta opcja jest szczególnie korzystna dla dużych przedsiębiorstw, ale i też osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz osoby prywatne. W tym artykule postaramy się z różnych perspektyw przybliżyć co się bardziej opłaca – posiadanie czy wynajęcie samochodu.

Koszty przeglądów i eksploatacji

Bardzo popularnym powiedzeniem wśród kierowców jest: „Samochód to skarbonka bez dna”. Zgadzamy się z tym. Oprócz tankowania paliwa, należy również corocznie wykupić ubezpieczenie OC oraz najlepiej również AC, przejść obowiązkowy przegląd techniczny, a także liczyć się z kosztami eksploatacyjnymi pojazdu. W skali całego roku robi się z tego całkiem pokaźna suma. A co jeśli jesteśmy właścicielami lub zarządzamy dużym przedsiębiorstwem i musimy dysponować całą flotą samochodów? No właśnie, koszty są wielokrotnie wyższe!

W tym właśnie miejscu pojawia się szeroka oferta wypożyczalni samochodów. To doskonałe w swojej prostocie rozwiązanie. Wypożyczając auto nie martwimy się kosztami amortyzacyjnymi pojazdu, a także nie musimy płacić za przeglądy techniczne. Z pewnością najbardziej opłacalną opcją w tym przypadku jest wynajem długoterminowy. Za kompaktowy samochód lub auto typu Sedan zapłacimy wówczas od 60 do 120 zł za dobę. Jeśli jednak wynajmiemy cała flotę lub kilka samochodów np. dla przedstawicieli handlowych, wówczas z pewnością będziemy mogli liczyć na atrakcyjne zniżki.

Samochody na godziny lub kilka dni

W dzisiejszych czasach duże miasta nierzadko są bardzo zakorkowane. Dobrze rozbudowana komunikacja miejska kusi więc, aby z auta przesiąść się na niestojące w korkach tramwaje, autobusy jeżdżące po specjalnych buspasach lub metro. Jest to coraz częściej wybierana forma transportu w metropoliach. Samochody własnościowe w tym czasie stoją na parkingu, a koszty z nimi związane wcale nie maleją. Też tak macie, że z auta korzystacie tylko raz na jakiś czas? Sprzedajcie je! Wypożyczalnie samochodów oferują najem samochodów nawet na jeden dzień. Można zatem z niego korzystać tylko przez kilka godzin.

Jest to doskonała opcja, jeśli auto przydaje nam się tylko od czasu do czasu. Np. jeśli chcemy zrobić większe zakupy, pojechać z przyjaciółmi lub rodziną za miasto, czy udać się na wyjazd rodzinny. W takim przypadku płacimy tylko za jeden lub kilka dni użytkowania auta i nie martwimy się szeregiem innych kosztów związanych z posiadaniem samochodu na własność.

Jaka jest zatem ostateczna odpowiedź na pytanie: co się bardziej opłaca – posiadanie czy wynajęcie samochodu? To zależy. Zależy przede wszystkim od własnych preferencji i wyliczeń. Niezaprzeczalnym jest jednak fakt, że wypożyczalnie samochodów stworzyły bardzo elastyczną ofertę, która jest świetną alternatywą do posiadania samochodu na własność. W dzisiejszych czasach, w których ważna jest nie tylko mobilność, ale również poczucie komfortu i bezpieczeństwa, wypożyczony samochód może okazać się świetnym wyborem i odjąć nam zmartwień związanych z pielęgnacją, konserwacją i naprawą własnego auta.

Przeczytaj również
Przygotowanie na wynajem auta

Jak przygotować się do wynajmu samochodu?

Ale ubezpieczenie wynajmowanego samochodu to nie jedyna rzecz, o jakiej należy pamiętać przed pójściem do wypożyczalni. Zanim rozpoczniemy cały proces wynajmu trzeba jeszcze na przykład wybrać odpowiedni model auta, a potem dobrze sprawdzić jego...

Czytaj dalej >
5 najczęściej wynajmowanych samochodów na wakacje

5 najczęściej wynajmowanych samochodów na wakacje

Wakacyjne wyjazdy to czas, kiedy najczęściej korzystamy z usług wypożyczenia samochodów. Szeroki wybór modeli umożliwia dobór pojazdu odpowiedniego do naszych potrzeb. Sprawdźmy jakie samochody są najchętniej wynajmowane przez turystów. 1. Samochody mini Samochody mini...

Czytaj dalej >