Jakie warunki należy spełnić, aby wynająć samochód?

warunki wynajmu

Z roku na rok na polskich drogach zaobserwować można coraz więcej samochodów z wypożyczalni. Ten sposób na transport jest przede wszystkim bardzo wygodny i stosunkowo niedrogi. Polacy przekonali się, że możliwość wynajęcia samochodu daje więcej swobody i nie obarcza ich problemami oraz kosztami związanymi z przeglądem technicznym czy eksploatacją. Wielu jednak wciąż nie wie jakie właściwie warunki należy spełnić, aby wynająć samochód. W tym artykule opowiemy o tym!

Podstawowe kryteria

W świetle polskiego prawa posiadaczem samochodu są właściciele wypożyczalni aut. Nakłada to na nich odpowiedzialność za pojazd. Z tego powodu muszą oni restrykcyjnie podchodzić do tego komu samochód wypożyczają. Jest to dosyć zrozumiałe, gdyż w przypadku, gdy przekazaliby dobrowolnie kluczyki i auto osobie nieposiadającej uprawnień do kierowania pojazdami lub niepełnoletniej, to według kodeksu karnego dopuściliby się przestępstwa. Pomijając fakt, że nikt nie chce mieć problemów z wymiarem sprawiedliwości, byłoby to również po prostu niebezpieczne dla innych uczestników ruchu.

Z tego powodu pierwszym i podstawowym warunkiem, jaki musi spełnić osoba, aby wynająć samochód, jest pokazanie ważnego dowodu osobistego lub paszportu, a także ważnego i odpowiedniego dla auta prawa jazdy. Wypożyczalnie, oprócz samochodów osobowych, wynajmują również nierzadko ciężarówki lub BUS-y wieloosobowe. Z tego względu należy posiadać i przedstawić właściwe prawo jazdy do wymogów danego auta.

Ponadto osoba, która wypożycza samochód musi podać wszystkie dane, które są niezbędne do zawarcia umowy najmu samochodu.

Dodatkowe warunki

W trosce o swoje samochody, wypożyczalnie ustalają również dodatkowe warunki i kryteria, które muszą zostać spełnione przez kierowców chcących wynająć auto. Najczęściej pojawia się w regulaminach dolna granica wiekowa, nieco wyższa niż 18 lat. Jak pokazują bowiem statystyki, to właśnie niedoświadczeni, młodzi kierowcy powodują najwięcej stłuczek oraz wypadków. Osoby, które przedstawią prawo jazdy otrzymane kilka tygodni wcześniej, raczej też nie mają co liczyć na pojazd z wypożyczalni. Dolna granica wiekowa oscyluje w granicach od 20 do 23 lat na zwykłe samochody osobowe oraz od 25 do 27 na samochody o bardzo dużej pojemności silnika.

Innym dodatkowym warunkiem, jaki należy spełnić, jest posiadanie pieniędzy na wpłacenie kaucji za samochód. Jej wysokość różni się w zależności od typu, marki i modelu auta. Zazwyczaj wynosi od ok. 500 zł do 1500 zł. W przypadku wypełnienia umowy bez żadnych zarzutów kaucja zostaje w całości zwrócona. Jeśli z kolej będzie trzeba uregulować jakieś płatności dodatkowe, to wówczas w pierwszej kolejności należność będzie potrącana z kaucji.

Jeśli spełniliśmy już wszystkie warunki, to wystarczy zapoznać się dokładnie z umową i złożyć pod nią podpis. Wówczas będziemy mogli cieszyć się z wypożyczonego auta. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby wypełnić również wszystkie warunki umowy, czyli zwrócić samochód w określonym terminie i takim samym stanie w jakim go wypożyczyliśmy. Należy go zatem najczęściej umyć i zatankować do pełna.

Przeczytaj również

Ubezpieczenie wynajmowanego samochodu

Choć w ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów, wciąż nie każdy kierowca jest do tego przekonany. Tymczasem możliwość wynajmu auta na parę dni to znakomita opcja w...

Czytaj dalej >

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu?

Istnieje wiele sytuacji, w których samochód przyda nam się tylko na krótki czas – nic więc dziwnego, że dla wielu osób możliwość jednorazowego wynajmu pojazdu to niezwykle wygodne rozwiązanie. Okazji do wypożyczenia samochodu jest...

Czytaj dalej >
samochód na ferie

Czy warto wypożyczyć auto na zimowy wyjazd na ferie?

Przed zbliżającymi się feriami zimowymi często rozpoczyna się rodzinna dyskusja o sposobie dotarcia w miejsce wypoczynku. Auto rodzinne na ferie zimowe, to doskonały pomysł na podróż w komfortowych warunkach. Dzięki ofertom wypożyczalni samochód na...

Czytaj dalej >