Ile kosztuje wynajem, wypożyczenie samochodu?

koszt wynajmu samochodu

W Polsce coraz popularniejsze staje się wypożyczanie samochodów. Spowodowane jest to dużą elastycznością oraz komfortem takiego sposobu podróżowania. Auto można wynająć na kilka miesięcy lub dni, a nawet na tylko kilka godzin. Często mówi się również, że rezygnacja z samochodu na własność i przerzucenie się na wynajem, to duża oszczędność pieniędzy. Wielu ludzi zadaje sobie w tym miejscu jednak pytanie – ile kosztuje wynajęcie samochodu?

Wypożyczenie samochodu – cena i co na nią wpływa

Całkowity koszt w zł wypożyczenia samochodu waha się od ok. 60 zł do nawet 600 zł za dobę. Cena wypożyczenia samochodu zależna jest od kilku podstawowych czynników:

  • Okres na jaki wypożycza się samochód – cena wypożyczenia samochodu relatywnie zmniejsza się wraz z długością najmu. Oznacza to, że wynajęcie krótkoterminowe jest droższe od wypożyczenia średnioterminowego lub długoterminowego. Za wynajem auta na ponad miesiąc zapłacimy już od 57 zł za dobę, natomiast przy wynajmie na jeden do trzech dni cena za dobę wyniesie od ok. 100 zł.
  • Marka i model samochodu – całkowity koszt w zł wypożyczenia samochodu zależny jest również od marki oraz modelu pojazdu. Nie bez znaczenia jest również pojemność silnika, rok produkcji oraz wielkość auta oraz jego klasa. Samochody wyższej klasy lub bardziej pojemne kosztują więcej, niż małe typowo miejskie auta oraz pojazdy średniej klasy. Koszt najmu miejskiej Toyoty Aygo o pojemności silnika 1.0 będzie wahał się od 57 do 90 zł w zależności od okresu wypożyczenia. Natomiast wynajmując Forda Mustanga należy liczyć się z cenami w przedziale od 360 do 600 zł.
  • Miejsce i czas wydania i odbioru samochodu – na to ile kosztuje wynajęcie samochodu wpływ ma również miejsce oraz godzina wydania, a także odbioru pojazdu. Dodatkowe opłaty ponosi się wówczas, gdy czynności te odbywają się poza biurem i godzinami pracy biura, a także w dni wolne oraz przy wystąpieniu innych nietypowych okoliczności. Cena najczęściej wzrasta jednorazowo (a nie za dobę) o 50 zł za wydanie i 50 zł za odbiór.
  • Wyposażenie dodatkowe – na to ile kosztuje wynajęcie samochodu wpływ ma również najróżniejsze wyposażenie dodatkowe i indywidualne ustalenia z firmą wynajmującą.

Widać zatem, że ciężko określić dokładnie całkowity koszt w zł wypożyczenia samochodu. Ostateczna cena zależna jest od indywidualnych preferencji i potrzeb osoby wynajmującej, a także dodatkowych ustaleń. Oferta zazwyczaj jest na tyle szeroka, aby każdy mógł znaleźć optymalne dla siebie rozwiązanie.

Wypożyczenie samochodu – cena plus dodatkowe opłaty

Oprócz wniesienia opłaty za wypożyczenie samochody, wynajmujący musi również opłacić kaucję. Kaucja zostaje zwrócona w całości w momencie oddania samochodu w takim samym stanie, w jakim był wydawany. Opłacenie kaucji wiąże się z przekazaniem od 500 zł za auto. Wiadomo jednak, że w przypadku Mercedesa SLK 171 czy Forda Mustanga kaucja relatywnie wzrośnie.

Na to ile kosztuje wynajęcie samochodu ostatecznie wpływ ma również to ile kierowca będzie tankował benzyny. Wynajmujący natomiast nie musi przejmować się przeglądem technicznym, ubezpieczeniem i kosztami związanymi z eksploatacją.

Przeczytaj również