Co zrobić w przypadku kolizji autem z wypożyczalni samochodów

kolizja wypożyczonym samochodem

Złe warunki pogodowe, brawura innych kierowców czy też zwyczajny pech – nawet najlepsi kierowcy nie mają czasem wpływu na to, że zostali uczestnikami stłuczki lub, co gorsza – wypadku. Nie od dzisiaj wiadomo, że w Polsce często dochodzi do drobnych kolizji. Wypadek samochodem z wypożyczalni, tak jak każdym innym, to niezwykle stresujące zdarzenie, którego nikomu nie życzymy! Co jednak zrobić gdy mamy wynajęty samochód i stłuczka zdarzyła się nam zupełnie niespodziewanie? Dowiesz się tego czytając ten wpis.

Wypożyczony samochód a kolizja – jak się zachować zaraz po wypadku

Stłuczka wynajętym samochodem lub wypadek samochodem z wypożyczalni to nieprzyjemne zdarzenie, które może zdarzyć się każdemu z nas. Jeśli jesteś uczestnikiem kolizji, nie ważne czy prowadząc wynajęty samochód, czy własny, to przede wszystkim pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo Twoje i innych uczestników zdarzenia, a także zabezpieczenie miejsca wypadku. Dopiero po spełnieniu tego warunku można zastanowić się co dalej.

Jeśli zdarzyła się Tobie stłuczka wynajętym samochodem, to niezwłocznie zawiadom o tym policję. Nie spisuj sam oświadczenia o spowodowaniu stłuczki. Policjanci w dokładny sposób ustalą przebieg wydarzenia, które doprowadziło do kolizji i wykluczą wszelkie wątpliwości oraz nieścisłości pomiędzy uczestnikami. Pamiętaj również, że jeśli wypadek samochodem z wypożyczalni doprowadził do tego, że ktoś ucierpiał, albo podejrzewasz, że inny kierowca może być nietrzeźwy, to wezwanie policji jest Twoim obowiązkiem!

Wypożyczony samochód a kolizja – szybki kontakt z wypożyczalnią

Jeśli masz wynajęty samochód i stłuczka Ciebie zaskoczyła, to nie bój się kontaktu z wypożyczalnią. Im szybciej to zrobisz tym lepiej. Pracownicy firmy z pewnością udzielą Tobie pomocy i wszelkich informacji. Musisz również pamiętać, aby niezwłocznie skontaktować się z ubezpieczalnią.
Zgłoś, każde nawet najmniejsze zdarzenie. Jest to związane z kwestiami bezpieczeństwa. Samochód, który na pierwszy rzut oka nie wygląda na uszkodzony, może mieć w rzeczywistości awarię, która da o sobie znać, np. kiedy auto zostanie wypożyczone już przez inną osobę.

Wypożyczony samochód a kolizja – ubezpieczenie

Ubezpieczenie OC jest najczęściej wliczone w koszty wynajmu samochodu. Dlatego, jeśli wypadek samochodem z wypożyczalni nie był spowodowany z Twojej winy, to nie musisz się martwić o koszty związane z naprawą. Te pokryje firma ubezpieczeniowa.

Co jednak jeśli policja stwierdzi, że stłuczka wynajętym samochodem, w której uczestniczyłeś została wywołana przez Ciebie? To zależy. Wypożyczalnie samochodów oferują często możliwość dodatkowego wykupienia ubezpieczenia AC, a także innych pakietów ubezpieczeniowych, dzięki którym po kolizji, nawet z Twojej winy nie musisz martwić się o koszty związane z naprawą (do określonej kwoty) oraz opłaty za lawetowanie.

Pamiętaj również, że jeśli nie posiadasz dodatkowych ubezpieczeń, to doraźne koszty powypadkowe (np. lawetowanie) zostaną w pierwszej kolejności pokryte z kaucji, która została wpłacona przy podpisywaniu umowy najmu.

Przeczytaj również
Przygotowanie na wynajem auta

Jak przygotować się do wynajmu samochodu?

Ale ubezpieczenie wynajmowanego samochodu to nie jedyna rzecz, o jakiej należy pamiętać przed pójściem do wypożyczalni. Zanim rozpoczniemy cały proces wynajmu trzeba jeszcze na przykład wybrać odpowiedni model auta, a potem dobrze sprawdzić jego...

Czytaj dalej >
5 najczęściej wynajmowanych samochodów na wakacje

5 najczęściej wynajmowanych samochodów na wakacje

Wakacyjne wyjazdy to czas, kiedy najczęściej korzystamy z usług wypożyczenia samochodów. Szeroki wybór modeli umożliwia dobór pojazdu odpowiedniego do naszych potrzeb. Sprawdźmy jakie samochody są najchętniej wynajmowane przez turystów. 1. Samochody mini Samochody mini...

Czytaj dalej >