Co zrobić w przypadku kolizji autem z wypożyczalni samochodów

kolizja wypożyczonym samochodem

Złe warunki pogodowe, brawura innych kierowców czy też zwyczajny pech – nawet najlepsi kierowcy nie mają czasem wpływu na to, że zostali uczestnikami stłuczki lub, co gorsza – wypadku. Nie od dzisiaj wiadomo, że w Polsce często dochodzi do drobnych kolizji. Wypadek samochodem z wypożyczalni, tak jak każdym innym, to niezwykle stresujące zdarzenie, którego nikomu nie życzymy! Co jednak zrobić gdy mamy wynajęty samochód i stłuczka zdarzyła się nam zupełnie niespodziewanie? Dowiesz się tego czytając ten wpis.

Wypożyczony samochód a kolizja – jak się zachować zaraz po wypadku

Stłuczka wynajętym samochodem lub wypadek samochodem z wypożyczalni to nieprzyjemne zdarzenie, które może zdarzyć się każdemu z nas. Jeśli jesteś uczestnikiem kolizji, nie ważne czy prowadząc wynajęty samochód, czy własny, to przede wszystkim pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo Twoje i innych uczestników zdarzenia, a także zabezpieczenie miejsca wypadku. Dopiero po spełnieniu tego warunku można zastanowić się co dalej.

Jeśli zdarzyła się Tobie stłuczka wynajętym samochodem, to niezwłocznie zawiadom o tym policję. Nie spisuj sam oświadczenia o spowodowaniu stłuczki. Policjanci w dokładny sposób ustalą przebieg wydarzenia, które doprowadziło do kolizji i wykluczą wszelkie wątpliwości oraz nieścisłości pomiędzy uczestnikami. Pamiętaj również, że jeśli wypadek samochodem z wypożyczalni doprowadził do tego, że ktoś ucierpiał, albo podejrzewasz, że inny kierowca może być nietrzeźwy, to wezwanie policji jest Twoim obowiązkiem!

Wypożyczony samochód a kolizja – szybki kontakt z wypożyczalnią

Jeśli masz wynajęty samochód i stłuczka Ciebie zaskoczyła, to nie bój się kontaktu z wypożyczalnią. Im szybciej to zrobisz tym lepiej. Pracownicy firmy z pewnością udzielą Tobie pomocy i wszelkich informacji. Musisz również pamiętać, aby niezwłocznie skontaktować się z ubezpieczalnią.
Zgłoś, każde nawet najmniejsze zdarzenie. Jest to związane z kwestiami bezpieczeństwa. Samochód, który na pierwszy rzut oka nie wygląda na uszkodzony, może mieć w rzeczywistości awarię, która da o sobie znać, np. kiedy auto zostanie wypożyczone już przez inną osobę.

Wypożyczony samochód a kolizja – ubezpieczenie

Ubezpieczenie OC jest najczęściej wliczone w koszty wynajmu samochodu. Dlatego, jeśli wypadek samochodem z wypożyczalni nie był spowodowany z Twojej winy, to nie musisz się martwić o koszty związane z naprawą. Te pokryje firma ubezpieczeniowa.

Co jednak jeśli policja stwierdzi, że stłuczka wynajętym samochodem, w której uczestniczyłeś została wywołana przez Ciebie? To zależy. Wypożyczalnie samochodów oferują często możliwość dodatkowego wykupienia ubezpieczenia AC, a także innych pakietów ubezpieczeniowych, dzięki którym po kolizji, nawet z Twojej winy nie musisz martwić się o koszty związane z naprawą (do określonej kwoty) oraz opłaty za lawetowanie.

Pamiętaj również, że jeśli nie posiadasz dodatkowych ubezpieczeń, to doraźne koszty powypadkowe (np. lawetowanie) zostaną w pierwszej kolejności pokryte z kaucji, która została wpłacona przy podpisywaniu umowy najmu.

Przeczytaj również
Wynajem samochodu na zagraniczną wycieczkę

Wyjazd za granicę wypożyczonym autem

Na samodzielne zorganizowanie wycieczki zagranicznej decyduje się coraz więcej Polaków. Oprócz wynajmu hoteli, zakupu biletów lotniczych czy opracowaniu turystycznych tras, warto wcześniej pomyśleć również o rodzaju transportu, z którego będziemy korzystać na miejscu. Wypożyczenie...

Czytaj dalej >
jaki samochód wypożyczają Polacy

Jakie samochody najczęściej wypożyczają Polacy?

Polacy coraz chętniej decydują się na wypożyczanie samochodów. Jest to doskonałe rozwiązanie, zarówno dla firm, aby przemieścić swoich pracowników podczas wyjazdów służbowych, jak i osób prywatnych, które potrzebują pojazdu w trakcie rodzinnych wakacji lub...

Czytaj dalej >