Co zrobić w przypadku kradzieży wypożyczonego samochodu?

Co zrobić w przypadku kradzieży wypożyczonego samochodu?

Kradzież samochodu to zawsze duży stres. Jeśli chodzi o wynajęte auto, jesteś w lepszej sytuacji niż turysta, któremu skradziono jego własny samochód. O ile oczywiście pochodzi ono ze sprawdzonego salonu.

Od kogo wypożyczasz samochód?

Na co dzień można nie przykładać zbyt dużej wagi do wyboru firmy, z której wypożyczone zostało auto. W niesprawdzonych wypożyczalniach bywa taniej, co może kusić. Problemy pojawiają się właśnie wtedy, gdy coś pójdzie nie tak – na przykład w przypadku kradzieży wypożyczonego samochodu.

Niektórzy dopiero wtedy wczytują się w umowę zawartą z wypożyczalnią aut. Może się wówczas okazać, że klient musi zapłacić firmie odszkodowanie. W najgorszym wypadku okaże się, że auto w ogóle nie było ubezpieczone – wtedy za szkody odpowiada wyłącznie kierowca. Czasem polisa zawiera zapisy, które w praktyce mocno utrudniają uzyskanie odszkodowania. Koszty te mogą wówczas spaść na wypożyczającego. Dzieje się tak np. wtedy, gdy z polisy wynika, że pieniądze nie zostaną zwrócone, gdy auto skradziono w wyniku „niedbalstwa”, a za niedbalstwo uważa się każde użytkowanie auta poza trzymaniem go na płatnym parkingu.

Przed wynajmem samochodu

Dlatego właśnie tak istotne jest sprawdzanie przed wypożyczeniem auta najważniejszych dokumentów takich jak:

  • AC
  • OC
  • NNW
  • Pakiet Assistance, lub – jak w Prestige Car – Assistance Premium. Jeśli go masz, po utracie auta czy dokumentów nie zostaniesz pozostawiony sam sobie.

Sprawdź, czy polisy wystawia znany i zaufany ubezpieczyciel, czy anonimowa firma. Poza tym zwracaj uwagę na warunki, np. na to, czy możesz wyjechać tym autem za granicę. Wiele osób nie zwraca na to uwagi, bo jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, nie myślą o konsekwencjach. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w razie kradzieży wynajętego auta z kraju, w którym nie powinno go być, polisa może nie obowiązywać, a kierowca będzie musiał nie tylko zwrócić pieniądze za samochód, ale też niekiedy zapłacić karę.

Co robić, gdy ukradną auto z wypożyczalni?

Pierwsze, co trzeba zrobić, to udać się na miejscową policję. Zabierz z posterunku raport policyjny, bo później się przyda. Nie wyrzucaj też kwitów za parking czy rachunku za hotel z parkingiem strzeżonym, jeśli samochód skradziono z tego typu miejsca.

Następnie zadzwoń do firmy wypożyczającej. Sprawdzone mają – tak jak Prestige Car – infolinię, na której można porozmawiać o problemach. To kolejny powód, dla którego w wycieczkę po Europie lepiej udawać się autem wypożyczonym z solidnej firmy. W przypadku przypadkowej wypożyczalni turysta uwięziony za granicą może mieć trudności choćby ze skontaktowaniem się z wypożyczającym.

Przeczytaj również

Ubezpieczenie wynajmowanego samochodu

Choć w ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów, wciąż nie każdy kierowca jest do tego przekonany. Tymczasem możliwość wynajmu auta na parę dni to znakomita opcja w...

Czytaj dalej >