Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków samochodowych?

przyczyny wypadków

W Polsce do wypadków drogowych dochodzi bardzo często. Biorąc pod uwagę ich całkowitą liczbę, plasujemy się w pierwszej dziesiątce państw Unii Europejskiej. To nam raczej chluby nie przynosi. Wielu kierowców zrzuci od razu winę na polskie drogi. Czy słusznie? Poniżej przedstawiamy jakie są najczęstsze przyczyny wypadków samochodowych!

Kto jest sprawcami wypadków?

Na początku warto przyjrzeć się temu kto najczęściej powoduje wypadki samochodowe. Biorąc pod uwagę wysoką liczbę pojazdów osobowych na drogach, nikt nie powinien się zdziwić, że w ponad 3/4 stłuczek, kolizji i tragicznych wypadków udział bierze właśnie ten rodzaj aut. Kierowcami, którzy najczęściej doprowadzają do tego typu zdarzeń są młodzi mężczyźni z przedziału wiekowego od 18 do 24 lat. Liczba wypadków z ich udziałem z roku na rok jest coraz wyższa. Z tego powodu wysunąć można pierwszy wniosek – brawura.

Kiedy najczęściej dochodzi do wypadków samochodowych?

Z corocznych sprawozdań policyjnych wynika, że najniebezpieczniej na drogach jest w miesiącach letnich. Z kolei do najmniejszej liczby wypadków dochodzi w styczniu oraz lutym. Jest to znamienna statystyka, która pokazuje, że w lepszych warunkach pogodowych kierowcy zyskują zbyt dużą pewność siebie za kierownicą.

Jeśli wziąć pod uwagę ilość wypadków, do których dochodzi w poszczególne dni tygodnia, to najczęściej zdarzenia te mają miejsce w piątek oraz sobotę. Warto w tym kontekście przyjrzeć się innej, smutnej statystyce, z której wynika, że w Polsce wciąż dużo ludzi wsiada za kółko po kilku głębszych. Na przestrzeni ostatnich lat te osoby spowodowały ponad 5% wszystkich wypadków.

Najczęstsze przyczyny wypadków samochodowych

W naszym kraju od lat główną przyczyną wypadków drogowych jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Z tego powodu dochodzi do zderzeń w ponad 1/4 wszystkich przypadków. Nic więc dziwnego, że najczęstszym rodzajem kolizji jest zderzenie boczne pojazdów.

Na drugim miejscu, również od wielu lat i zaraz za pierwszą przyczyną, znajduje się niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Co ciekawe do największej liczby wypadków dochodzi na prostej drodze! Zatem to nie ostre zakręty są tutaj problemem, a raczej po raz kolejny brawura.

Tylko te dwie powyższe przyczyny doprowadzają do ponad połowy wypadków w Polsce! Widać zatem, że wystarczy zwracać większą uwagę na znaki stanowiące o tym kto ma pierwszeństwo przejazdu oraz dostosować prędkość do warunków i wypadlibyśmy z pewnością z niechlubnej pierwszej dziesiątki krajów UE. A jakie są inne przyczyny wypadków samochodowych, które znajdziemy w policyjnych statystykach?

Na trzecim miejscu plasuje się nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na pasach, a kolejnym powodem jest niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Następne przyczyny z powodu których dochodzi do wielu wypadków samochodowych są związane z nieprawidłowym wyprzedzaniem, w szczególności nieodpowiednią zmianą pasa ruchu, omijaniem i wymijaniem.

Ponadto w statystykach policyjnych można znaleźć takie przyczyny jak: zmęczenie i zaśnięcie, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, czy gwałtowne hamowanie.

Przeczytaj również
samochód na ferie

Czy warto wypożyczyć auto na zimowy wyjazd na ferie?

Przed zbliżającymi się feriami zimowymi często rozpoczyna się rodzinna dyskusja o sposobie dotarcia w miejsce wypoczynku. Auto rodzinne na ferie zimowe, to doskonały pomysł na podróż w komfortowych warunkach. Dzięki ofertom wypożyczalni samochód na...

Czytaj dalej >

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu?

Istnieje wiele sytuacji, w których samochód przyda nam się tylko na krótki czas – nic więc dziwnego, że dla wielu osób możliwość jednorazowego wynajmu pojazdu to niezwykle wygodne rozwiązanie. Okazji do wypożyczenia samochodu jest...

Czytaj dalej >